Size bir telefon kadar yakınız
0 544 642 80 90

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
Kuruluşumuz ve işleyişimiz hakkında tüm sorular ve cevapları.
Raylı Sistemler Derneği ne zaman ve nasıl kuruldu?
Raylı Sistemler Derneği 19 Kasım 2014 tarihinde Raylı Sistemler Mühendisliği öğrencileri tarafından,sektörden uzman kişilerin,akademisyenlerin ve Karabük Üniversitesi'nin tüzel kurucu üyeliği ile kurulmuştur.
Raylı Sistemler Derneği'nin kuruluş amacı nedir?
Raylı Sistemler Derneği'nin kuruluş amacı ülkemiz raylı sistemlerinin ve raylı sistemler mühendisliğinin gelişimi için faaliyet göstermektir.
Raylı Sistemler Derneği'ne nasıl üye olabilirim?
Üyelik sayfasından detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Raylı Sistemler Derneği neden aidat topluyor?
Raylı Sistemler Derneği öğrenci ve mühendislerden oluşan üyelerinin gelişimleri için birçok eğitim ve etkinlik düzenlemiş olup, halihazırda düzenlemeye devam etmektedir. Ayrıca Karabük'te bulunan dernek ofisinde dernek üyelerimizin ders çalışabilecekleri, etkinlik düzenleyebilecekleri sosyal bir alan oluşturulmuştur. Bu etkinliklerin düzenlenebilmesi ve ofis giderlerinin karşılanabilmesi için üyelerimizden gelen aidatlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Raylı Sistemler Derneği'ne ödediğimiz aidatların nerelere harcandığını nasıl öğrenebilirim ?
İletişim bölümünden bizimle iletişime geçerek dernek harcamaları ve mali durum hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aidat borcumu nasıl öğrenebilirim ?
Derneğimizin online borç sorgulama sistemi çalışmaları devam etmektedir. Şimdilik üye iletişim direktörümüz ile iletişime geçerek aidat borcunuz konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

( Duran Hakan Pala (Üye İletişim Direktörü) Tel: 0554 969 48 78 )

Raylı Sistemler Mühendisliği nedir ?
Ülkemizde raylı sistemler sektörünün öneminin fark edilmesiyle birlikte çoğalan yatırımlar sonucu ortaya çıkan kalifiye mühendis ihityacını karşılamak amacı ile 2011 yılında ilk kez Karabük Üniversitesi'nde kurulan mühendislik programıdır.
Raylı Sistemler Mühendisliği eğitimi hangi üniversitelerde verilmektedir ?
Raylı sistemler mühendisliği lisans eğitimini hali hazırda yalnızca Karabük Üniversitesi vermektedir. Ancak İstanbul Teknik Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi de raylı sistemler yüksek lisans programları kapsamında eğitim vermektedir.
Raylı Sistemler Mühendisliği mezunlarının iş imkanları nelerdir ?
Raylı Sistemler Mühendisliği mezunları ağırlıklı olarak Demiryolu sektöründe çalışma imkanı bulmaktadırlar. Özel sektör ve belediyelerin üretim,ar-ge,bakım departmanlarında görev alabilmektedirler. Ayrıca Tarafımızca yürütülen çalışmalar, başta üniversitemiz ve ilgili kurumların desteği ile Raylı Sistemler Mühendisliği hakkında 08.08.2016 tarihinde Kpss nitelik kodu alınmış olup 2017 yılında ilk defa devlet kurumlarına Raylı Sistemler Mühendisi ataması yapılmıştır .

Sıkça Sorulan Sorular sayfamız da ki cevaplar yetersiz geldiyse, detaylı bilgi için lütfen İletişim Sayfamızı ziyaret ediniz.