Size bir telefon kadar yakınız
+90 544 642 8090
Dil Seçin
trende

Başkanın Mesajı

Anasayfa » Hakkımızda » Başkanın Mesajı

Değerli Raylı Sistemler Sektörü Paydaşları,

Bir ülkenin raylı sistemleri gelişmiş ise o ülkenin sanayisi, ticareti ve kültürel faaliyetleri gelişmiştir. Bugün raylı sistemleri gelişmiş ülkelere baktığımız da birçok alanda yol aldıklarını görmekteyiz. Raylı sistemler çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma hedefinin temel unsurudur.

Ülkemiz raylı sistemleri, uzun yıllardır ihmal edilmiş ancak son 15 yılda çok hızlı yol kat etmiştir. Raylı sistemler, bu coğrafyanın yüz yıllık rüyasıdır ve bu rüya gerçeğe dönüşmekle kalmamış, yapılan yatırımlarla dünyada çok önemli bir konuma gelmiştir.

Bu gelişim sürerken, tüm süreçlerin planlı ve uzun vadeli hedefler şeklinde yürütülmesi gerekmektedir. Raylı sistemlerde serbestleşme süreci, raylı sistemler taşımacılığına hız kazandırırken; ülkemiz, raylı sistemler teknolojisinin millileşmesi hedefini de gütmektedir.

Raylı sistemler altyapımız yeni teknolojilerle donatılırken, sadece sistemlerin değil, bu bilgi ve tecrübenin de yerlileşmesi ve millileşmesi gerekmektedir. Bu amaçla mühendisler nitelikli bir şekilde yetiştirilmeli ve bu hedefe dahil edilmelidir.

Raylı Sistemler Derneği olarak, ülkemizin raylı sistemler sektörünün gelişmesini, bu gelişimin ve tecrübenin yerlileştirilmesini ve bu alanda nitelikli uzman mühendis ve teknik elemanlar yetiştirilmesini hedeflemekteyiz.

Bu doğrultuda bizlere destek veren tüm kurum ve kuruluşlarla istişare ederek çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Kemal Faruk Doğan
Raylı Sistemler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı