Size bir telefon kadar yakınız
+90 544 642 8090
Dil Seçin
trende

10. Eurasia Rail Fuarı Bu Sene 61 ülkeden 10.603 Ziyaretçiyi Ağırlayarak Demiryolu Sektörünü Bir Araya Getirdi!

10.07.2023
441 görüntülenme
10. Eurasia Rail Fuarı Bu Sene 61 ülkeden 10.603 Ziyaretçiyi Ağırlayarak Demiryolu Sektörünü Bir  Araya Getirdi!

21-23 Haziran 2023 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi (IFM)’de gerçekleşen ve 61ülkeden toplam 10.603 ziyaretçi ve 17 ülkeden 212 katılımcının yer aldığı Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik Fuarı Eurasia Rail fuarında bu yıl en önemli konular Sürdürülebilirlik, Enerji, İnovasyon ve Global İş Birlikleri oldu.

Türkiye’nin lider sektörlerinde öncü fuarlar düzenleyen ICA Events tarafından organize edilen 10.Eurasia Rail, Avusturya, Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Almanya, İran, İtalya,Japonya, Rusya Federasyonu, İspanya, İsviçre, Türkiye, A.B.D., Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık gibi 17 farklı ülkeden 212 yerli ve yabancı katılımcı ve 10.603 ziyaretçiyi ağırladı. Bir önceki yıla göre toplam ziyaretçi sayısını %38, uluslararası ziyaretçi sayısını ise %174 artıran fuar, 1.690 uluslararası satın almacıya ev sahipliği yaptı.

VIP Alım Heyeti programı kapsamında, Cezayir, Azerbaycan, Bulgaristan, Kanada, Çin, Kolombiya, Çekya, Mısır, Fransa, Gürcistan, Almanya, Gana, Hindistan, İtalya, Kosova, Moldova, Nijerya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, İspanya, BAE, İngiltere, Özbekistan gibi 34 ülkeden203 profesyonel satın almacı, yeni iş birliklerine imza atmak için katılımcılarla bir araya geldi.

3 gün süren fuarda eş zamanlı olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD ve TCDD Taşımacılık ana desteğiyle gerçekleşen etkinlik programında Sürdürülebilirlik, Enerji, İnovasyon Global İş Birlikleri konuları ele alındı. METRO ISTANBUL, İBB, ERCİYAS, ASELSAN, DITECFER, TÜBİTAK RUTE, EU-Rail, ARUS ve RSD gibi sektörün öncü kurum, kuruluş ve derneklerin iş birliği ile 50 uzman konuşmacı ve 2000’iaşkın sektör profesyoneli ağırlandı. Dünyaca ünlü Hyperloop Teknolojisine dair son gelişmelerin de aktarıldığı Eurasia Rail’de artırılmış gerçeklik, otonom robotlar, siber güvenlik, 3B baskı, simülasyon teknolojileri, BIM ve enerji verimlilik çözümleri ile sektöre damga vuran start-uplar da sektörün öncüleri ile bir araya geldi.

Eurasia Rail’in ilk gün programı kapsamında gerçekleşen, Erciyas Holding CEO’SU K. Emre Erciyas moderatörlüğündeki oturumda, Hyperloop TT CEO’su Andrés de Leon, Hyperloop teknolojisine dair bilgilerini paylaşırken, bu teknolojinin gelişim seyrinde umutlu mesajlar verdi. Eurasia Rail’in 2.gününde de değerli katılımcılar ve konuşmacılar ile “Kıtaları Dakikalar İçinde Birleştiren Hyperloop Projesi” ve “Demiryollarında Araştırma ve İnovasyon Kapsamında Gerçekleştirilen İş Birlikleri” konuları ele alındı. Sektörel oturumlar kapsamında gerçekleştirilen Türkiye Yüzyılı’nın Ulaştırma Vizyonu başlıklı konuşmasında AK Parti Trabzon Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm KomisyonuBaşkanı, 66. T.C. Kabinesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu gerçekleştirdikleri yatırımlardan ve Türkiye’nin gelecek projelerinden bahsetti.

Türkiye’nin tek, dünyanın en büyük üçüncü demiryolu ve hafif raylı sistemler fuarı olan, kamu ve özel sektörün en çok kullanılan ürünlerine yer veren Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail, mevcut ilişkilere ve iş birliklerine olanak sağladığı gibi bu yıl da Türkiye demiryolu endüstrisinde yeni ihracat fırsatlarına ev sahipliği yaptı.