Size bir telefon kadar yakınız
+90 544 642 8090
Dil Seçin
trende

Almanya’da, Türkiye’nin Demiryolu Sektörü Ele Alındı

29.03.2018
915 görüntülenme
Almanya’da, Türkiye’nin Demiryolu Sektörü Ele Alındı

Almanya’da, Türkiye’nin Demiryolu Sektörü Ele Alındı
ERC Ltd. Şti., AEbt GmbH firmaları ve Bahntechnik/CNA e.V. Kümelenmesi ortaklığında “Türkiye’de Demiryolu Sektörünün Potansiyeli” temalı etkinlik, 26 Mart 2018 tarihinde Almanya/Nürnberg`de AEbt GmbH firmasının Adler Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Düzenlenen etkinliğe, başta DB Systemtechnik GmbH, Siemens AG, Stadler AG, Karabük Üniversitesi, ASAŞ ve Raylı Sistemler Derneği olmak üzere Almanya’dan ve Türkiye’den demiryolu sektöründe öncü birçok firma, kurum ve kuruluş katıldı.

AEbt Angewandte Eisenbahntechnik GmbH Genel Müdürü ve Bahntechnik/CNA e.V. Kümelenmesi Başkanı Sayın Norbert Schäfer’ın ve ERC Ltd. Şti. Genel Müdürü Sayın Alp Giray Karabacak’ın açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlik Sayın Schäfer’ın AEbt GmbH hizmetlerini tanıtan sunumuyla devam etti.

Açılış konuşmalarının ve Sayın Norbert Schäfer’ın sunumunun ardından etkinlikte, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Frank Kaiser, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen Alman şirketlerine; Türkiye’deki ekonomik durum, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hakkında bilgiler ve Türkiye’de yatırım yapmak isteyen firmalara ipuçları verdi. Türkiye ile Almanya arasında iş birliğinin ve dostluğun çok eskiye dayandığını belirten Sayın Kaiser, Türkiye’de demiryolu alanında önemli gelişmeler ve ilerlemeler olduğunu ve bu alanda Türkiye’de yatırım yapmak isteyen firmalar için AHK Türkiye olarak rehberlik edebileceklerini ve destek vereceklerini belirtti.

Etkinlikte Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Karabük Üniversitesi’ni, Karabük Üniversitesi Malzeme Araştırma ve Geliştirme Merkezi’ni ve Türkiye’de sadece Karabük Üniversitesi’nde bulunan Raylı Sistemler Mühendisliği’ni tanıtan bir sunum yaptı. Türkiye demiryolu sektörü hakkında bilgiler de veren Sayın Yaşar, demiryolu sektörü için nitelikli personel yetiştirdiklerini, ulusal raylı sistemler projelerinde aktif olarak yer aldıklarını belirtti. Türkiye’de proje geliştirmek isteyen Alman firma ve üniversiteler için iş birliğine açık olduklarını ifade etti.

Etkinliğin ev sahiplerinden ERC Ltd. Şti. firması adına sunum yapan ERC Ltd. Şti. Genel Müdürü Sayın Alp Giray Karabacak, demiryolu sektöründe Türkiye’de sundukları uygunluk değerlendirme faaliyetleri, eğitim, test ve mühendislik hizmetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ayrıca Sayın Karabacak, Türkiye’de ki demiryolu sektörünün durumunu, mevcut ve planlanan yatırımlara göre sektörün ihtiyacını ve demiryolu sektörü için Türkiye’nin önemini anlattı.

Sunumların ardından Sayın Yaşar, Sayın Kaiser ve Sayın Karabacak, katılımcıların Türkiye’de ki demiryolu sektörü hakkında sorularını cevaplandırdı.

Birebir görüşmelerin de gerçekleştiği etkinlikte, katılımcı firmalar ve kurumlar arasında geleceğe yönelik birçok iş birliği ve projenin temeli atıldı.

“Türkiye’de Demiryolu Sektörünün Potansiyeli” temalı etkinlik Sayın Schäfer ve Sayın Karabacak’ın teşekkür konuşmalarıyla sonlandı.

Karabük Üniversitesi ve ERC arasında iş birliği protokolü imzalandı
Etkinliğin ertesi gününde Karabük Üniversitesi ve ERC Ltd. Şti. arasında, Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nün geliştirilmesine yönelik akademik personel ve öğrencilerin eğitimi, eğitim içerik ve olanaklarının iyileştirilmesine yönelik danışmanlık, Türkiye’de raylı sistemler alanında ortak araştırma ve geliştirme projelerinin yürütülmesi, öğrencilerin iş başı eğitim programlarının, Erasmus staj programlarının, endüstri stajlarının ve tez araştırmalarının desteklenmesi konularını kapsayan “İş Birliği Protokolü” imzalandı. Protokol imza töreninde, KBÜ Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Yaşar, raylı sistemler projeleri ve eğitiminde öncü üniversite olan Karabük Üniversitesi ile başta Almanya, Avusturya ve İsviçre olmak üzere Avrupa’da ve Dünyanın çeşitli yerlerinde demiryolu alanında faaliyet gösteren ERC Ltd. Şti. arasında aktif bir iş birliği geliştireceklerini ve ortak birçok çalışmaya imza atacaklarını temenni etti. ERC Ltd. Şti. Genel Müdürü Sayın Alp Giray Karabacak, demiryolu alanında sahip oldukları bilgi birikimi ve tecrübeyi, yerlileşme ve millileşme sürecinde olan Türkiye demiryolu sektörüne getirmeyi ve bu alanda uzmanlar yetiştirmeyi hedeflediklerini ve bu hedef doğrultusunda Karabük Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Ayrıca Nürnberg Georg Simon Ohm Teknoloji Üniversitesi Araç Mühendisliği Enstitüsü, Karabük Üniversitesi, AEbt GmbH ve ERC Ltd. Şti. arasında tanışma toplantısı düzenlendi. Bu toplantı esnasında Karabük Üniversitesi ile Georg Simon Ohm Teknoloji Üniversitesi arasında geleceğe yönelik yürütülebilecek ortak çalışmalar üzerine fikir paylaşımı yapıldı ve iki üniversite arasında iş birliğinin temelleri atıldı.